?>
×
Wybierz markę by otrzymać dedykowane oferty

ŠKODA Mistrzem w WRC2!

19.12.2016

Mistrzostwa WRC2 2016 przejdą do historii jako jeden z najbardziej udanych sezonów w historii ŠKODA Motorsport. W tym czasie FABIA R5 zapewniła sobie nie tylko tytuł Mistrza Świata, ale także zdominowała wiele innych samochodów.

Trzy ekipy ŠKODA Motorsport brały udział w tegorocznych Mistrzostwach WRC2, przy czym każda z nich cieszyła się sukcesami w całym przebiegu sezonu. Fiński duet Esapekka Lappi/Janne Ferm wywalczył tytuł WRC2 w końcówce sezonu, czym wdarł się na pierwsze strony sportowych gazet. Sezon zaczęli spokojnie, jednak z wyścigu na wyścig się rozkręcali. W pierwszym wydarzeniu sezonu - Rajdzie Szwecji - zajęli 3. miejsce. Następnie spadli na 9. miejsce w Rajdzie Sardynii (Włochy), by ponownie wspiąć się na 3. lokatę w Rajdzie Polski. To, co nastąpiło później, było zdumiewające – cztery następujące po sobie zwycięstwa wzniosły fiński duet na szczyt tabeli. Wszystko zaczęło się w ojczystej Finlandii, gdzie zespół wykorzystał swoją przewagę i odniósł komfortowy sukces.

Następny w kolejce był Rajd Niemiec, gdzie Finowie ponownie wygrali, a do mety kierowcy FABII R5 dojechali w stylu 1-2-3-4. To zwycięstwo dało Lappiemu i Fermowi nadzieję na tryumf, który miał się wyklarować w dwóch ostatnich rajdach sezonu. Wiedzieli więc, że muszą wygrać w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Na szczęście dostali to, o co walczyli – kierowcy FABII R5 ponownie dojechali na metę w układzie 1-2-3-4. To zwycięstwo oznaczało, że wszystko sprowadzi się do długiej podróży na południe – na Rajd Australii. Wiedzieli, że tylko 1. lub 2. miejsce przyniesie im sukces, co wywarło ogromną presję. Jednak Finowie z presją radzą sobie doskonale - dominując od początku do końca, aby wygrać z zapasem ponad 4 minut. Tutaj ich droga dobiegła końca – wygrali Mistrzostwo WRC2 i dogonili upragniony sukces.

Jednak nie tylko Lappi cieszył się znakomitym sezonem WRC2 w FABII R5. Jego czeski kolega, Jan Kopecký, również odniósł ogromny sukces u boku Pavla Dreslera. Ich punktem kulminacyjnym było niewątpliwie zwycięstwo w Rajdzie Katalonii - Costa Daurada, gdzie po pojedynku z kierowcą ŠKODA Motorsport Pontusem Tidemandem wygrali z zapasem 15 sekund.

Przed tą wygraną, Kopecký był blisko zwycięstwa w Rajdzie Sardynii, Niemiec oraz Francji, a także zajął 4. miejsce w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Klasyfikację generalną WRC2 zakończył na 4. miejscu.

Jedno miejsce i zaledwie 7 punktów za nim, na 5. pozycji znaleźli się Pontus Tidemand/Jonas Andersson, również ze ŠKODA Motorsport. Z Kopeckim jechali niemal łeb w łeb – Tidemand zakończył sezon z jednym zwycięstwem i trzema 2. miejscami w łącznie sześciu rajdach. Zbliżył się do czeskiego kierowcy w Katalonii i ominął bardzo blisko zwycięstwo w Rajdzie Szwecji – z marginesem zaledwie 14,7 sekundy.

Zespół wyjechał na prostą w Rajdzie Portugalii, gdzie dojechał po zwycięstwo. Kolejne otarcie się o tryumf nastąpiło dla nich w Rajdzie Wielkiej Brytanii, gdzie zajęli 2. miejsce, tym razem ze stratą 29,1 sekundy.

Jednak o marginesach w tych Mistrzostwach nikt nie wiedział tyle, co duet Teemu Suninen/Mikko Markkula. Sezon zakończyli jako najlepszy zespół FABII R5 klientów indywidualnych, dla teamu Oreca. Przez pewien czas byli nawet najbardziej prawdopodobnymi zwycięzcami WRC2, zanim jeszcze przyspieszył Esapekka Lappi. Ostatecznie zajęli jednak drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Odnieśli oni trzy zwycięstwa wydarzenie w Rajdzie Meksyku, Guanajuato Italia Sardegna Rally i Rajdu Polski. Zajęli także 2. miejsce w Rajdzie Finlandii i 3. miejsce w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Ten ostatni wynik podwyższył ich pozycję w klasyfikacji WRC2 pomimo takiej samej liczby punktów co Elfyn Evans - Teemu Suninen miał lepszy wynik „head-to-head”. Mimo iż nie wystarczyło to, by wyprzedzić Lappiego, to Team Oreca z duetem Teemu Suninen/Mikko Markkula może być z siebie dumny.

Kolejnym kierowcą FABII R5 był Peruwiańczyk Nicolás Fuchs. Wraz z pilotem Fernando Mussano sięgnął po zwycięstwo w Rajdzie Argentyny, a także po 2. miejsce Rajdu Portugalii i Rajdu Australii. Cały sezon WRC2 zakończył na 6. miejscu, co czyni go najwyżej notowanym zawodnikiem z Ameryki Południowej w historii WRC2.

Jednak bez wątpienia prawdziwą gwiazdą sezonu 2016 była ŠKODA FABIA R5. Wygrała 10 z 13 rajdów, uzyskując imponujący współczynnik wygranej - 76,9%. Ale to tylko połowa historii. Były też 24 miejsca na podium i dwa wyniki w stylu „1-2-3-4”. W finałowej klasyfikacji kierowców, 7 z 8 kierowców startowało właśnie za kierownicą FABII R5.

Mistrzostwa WRC2 2016 były jednym z najlepszych sezonów w historii ŠKODY. W ŠKODA Motorsport wszyscy z niecierpliwością czekamy na to, co przyniesie rok 2017.