?>
×
Wybierz markę by otrzymać dedykowane oferty

Polacy kupili o 20 proc. więcej aut. Nowy fiat tipo idzie jak burza

07.06.2017

W maju zarejestrowano niemal 40 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o ponad 20 proc., więcej niż rok wcześniej. A eksperci zastanawiają się, czy skoda octavia już powinna obawiać się fiata tipo?

W piątym miesiącu roku zarejestrowano 39 721 samochodów osobowych, czyli o 20,5 proc. więcej niż rok wcześniej - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Z najnowszych danych wynika też, że coraz bliżej szczytu jest nowy model fiat tipo. Kompaktowy samochód włoskiej marki pod względem popularności przebił już volkswagena passata i toyotę yaris. Wygląda też na to, że przymierza się do wyprzedzenia toyoty auris i volkswagena golfa. Czy wjedzie na podium? Na pewno skoda fabia nie może spać spokojnie. W ocenie analityków Samaru opel astra i skoda octavia również powinny nerwowo spoglądać za siebie.

- Obecnie trwają dostawy wersji station wagon, czyli kombi. Liczymy, że ta odmiana umocni pozycję rodziny tipo na rynku i wzmocni nasza ofertę w kanale sprzedaży flotowej, czyli do firm - powiedział dziennik.pl Rafał Grzanecki, szef marki Fiat w Polsce.

Tipo jest najczęściej wybieranym modelem Fiata i stanowi 60 proc. całej sprzedaży włoskiej marki nad Wisłą. To właśnie dzięki tipo włoski producent w segmencie samochodów kompaktowych zdobył już 5 proc. rynku.

Na rynku europejskim właśnie fiat tipo zanotował największy wzrost popularności ogólnej sprzedaży i w klasie kompaktowej - włoski model sprzedawał się o ponad 300 proc. lepiej.

Top 10 najpopularniejszych modeli samochodów na polskim rynku:

  1. Skoda octavia - 1601 sztuk
  2. Opel astra - 1431
  3. Skoda fabia - 1395
  4. Volkswagen golf - 1186
  5. Toyota auris - 1041
  6. Fiat tipo - 994
  7. Volkswagen passat - 955
  8. Toyota yaris - 927 
  9. Dacia duster - 864
  10. Renault clio - 832

"Dużego fiata" znowu mogą sprawić sobie rodziny
Do popularności tego auta niewątpliwie przyczynił się spokojny design, proste rozwiązania techniczne, przestronna kabina i pojemny bagażnik (sedan 520 l). Kluczową jednak wydaje się być cena startująca od 43 900 zł (silnik benzynowy 1.4/95 KM połączony z 6-biegową manualną skrzynią).

Wyposażenie standardowe zawiera już m.in. klimatyzację, radio z portem USB, centralny zamek sterowany z pilota w kluczyku, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz elektrycznie wspomagany układ kierowniczy z dwoma trybami pracy wraz z dwupłaszczyznowo regulowaną kolumną kierownicy. Konkurencja? Można powiedzieć, że u Włochów cennik kończy się tam, gdzieu rywali dopiero zaczyna.

Samar podał, że narastająco od stycznia rejestracje nowych samochodów osobowych w Polsce zamknęły się wynikiem rzędu 205 183 sztuki. Uzyskany wzrost na koniec maja wynosi 19,2 proc. rok do roku. W tej klasyfikacji skoda octavia jest pierwsza (7856 egzemplarzy), a fiat tipo zmierza do pierwszej dziesiątki (3569 sztuk i 12. lokata).

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy specjalną ofertę na Fiata Tipo.