?>
×
Wybierz markę by otrzymać dedykowane oferty

Niepokonany Fiat Tipo w podróży dookoła świata w 133 dni.

14.02.2017

Samochód z produkcji seryjnej pokonał odległość równą obwodowi kuli ziemskiej: 41 000 kilometrów. Światowy tour Fiata Tipo trwał 133 dni i objął swoim zakresem 22 kraje oraz 122 miasta. Pomimo fatalnych warunków drogowych (wiele dróg bez asfaltu), Fiat Tipo wzorowo przejechał ten niezwykły test bez potrzeby jakichkolwiek interwencji mechanicznych. Jedynymi, jakim został poddany samochód podczas całej podróży, oprócz oczywiście tankowania, była wymiana dwóch przebitych opon oraz przegląd okresowy.

Fiat Tipo z produkcji seryjnej dokonał nieprawdopodobnego wyczynu, pokonując w 133 dni 41 000 kilometrów,odległość równą obwodowi kuli ziemskiej, odwiedzając 22 kraje oraz 122 miasta. Za jego kierownicą znalazł się dziennikarz Okan Altan.

W dniu 13 sierpnia 2016 Fiat Tipo wyruszył bezpośrednio z zakładu Tofaş w Bursie, jednego z najlepszych zakładów przemysłowych na świecie, co potwierdza przyznany mu Złoty Medal w ramach World Class Manufacturing. Jednak na okoliczność tej jakże długiej podróży dookoła świata, Tipo nie został poddany żadnym dodatkowym interwencjom technicznym.

Pierwsze etapy tego światowego touru odbyły się w Europie: po Turcji, czerwony, czterodrzwiowy Fiat Tipo przejechał przez Bułgarię, Grecję, Rumunię i Ukrainę, żeby później wjechać do Rosji. Tutaj pokonał trasę, która prowadziła wzdłuż znanej na świecie linii Kolei Transsyberyjskiej, jadąc 11 godzin dziennie przez w sumie 8 dni, nie zdradzając przy tym oznak jakiegokolwiek wyeksploatowania. Później trasa prowadziła przez Japonię, gdzie samochód został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, a następnie został zaokrętowany w Jokohamie i popłynął statkiem do Meksyku. Jak przystało na prawdziwą przygodę, nie mogło oczywiście zabraknąć niespodzianek: z powodu biurokratycznej pomyłki, Altan musiał czekać 11 dni zanim wjechał do tego środkowoamerykańskiego kraju. Kolejne 40 dni upłynęło na statku, na którym auto pokonało 6000 kilometrów po Oceanie Atlantyckim, który oddziela Meksyk od Wielkiej Brytanii. Po dotarciu na angielskie wybrzeże, Fiat Tipo przejechał przez 14 kolejnych krajów europejskich, w tym przez Holandię, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Austrię i Włochy.

Światowy tour Fiata Tipo zakończył się wjazdem do ojczystego kraju podróżnika, który podczas ponad 400 godzin jazdy mógł cieszyć się niezawodnością i komfortem samochodu na różnego rodzaju drogach, nawet tych najbardziej niedostępnych oraz w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie było to zasługą specjalnego przygotowania samochodu, ale rezultatem doskonałości projektu Tipo, nad którym pracował przez ponad 3 lata zespół ponad 2000 techników i specjalistów, poddając go testom na prawie 9 milionach kilometrów w najbardziej ekstremalnych warunkach i pod różnymi szerokościami geograficznymi.

W ten sposób powstał niezawodny, wysokiej jakości model samochodu o wyrazistym charakterze, prostocie i funkcjonalności połączonych z bezkonkurencyjną ofertą cenową: to właśnie te cechy ustanowiły sukces rodziny Tipo. Aktualnie auto dostępne jest w wersji cztero- i pięciodrzwiowej oraz kombi, z silnikami benzynowymi, diesel i LPG oraz z mechaniczną i automatyczną skrzynią biegów. To wyjątkowa i kompletna oferta, skoncentrowana na "value for money", zasadniczym elemencie strategii funkcjonalności Fiata, przedstawionym w reklamowym sloganie "Tak niewiele trzeba, by mieć tak wiele".